Cei mai buni din țară: Tezaurul de la Vaslui

16 medalii de aur, 13 de argint si 16 de bronz este zestrea sportivilor de la Liga de Est după terminarea editiei din acest an a Campionatului National de taekwon-do ITF, de la Petrosani. Cele 49 de medalii i-au adus clubului vasluian locul 1 la seniori in clasamentul general.

CS Liga de Est Vaslui a confirmat si la editia din acest an a Campionatului National de taekwon-do ITF. Sportivii nostri au revenit acasa cu 49 de medalii, dintre care 16 de aur, 13 de argint si 16 de bronz. Aceste performante au clasat clubul pe primul loc in clasamentul general, dupa ce la seniori a ocupat treapta intai, iar la juniori locul secund.
Cei mai merituosi sunt Marcel Miron, care a cucerit aurul in probele de tul 3 Dan si tehnici speciale, la seniori, si Irinel Buraga, campion national la tull seniori, centuri colorate. Aur au mai obtinut Andra Gheteu (tull senioare, 1 Dan), Alin Zaharia (tull seniori, 2 Dan), Stefan Fratian (lupta individual, seniori), Mircea Hondru (tull juniori I, 2 Dan), Adelina Mihai (lupta junioare I) si Maria Popa (lupta junioare I si spargeri forta junioare I).
De asemenea, Liga de Est are sase medalii de aur pe echipe, dintre care trei la seniori, la spargeri forta, tehnici speciale si lupta. La juniori, Liga de Est a devenit campion national la tull, spargeri fortă si lupta.
In urma rezultatelor obtinute de sportivii nostri, cei mai buni vor face parte din lotul national care va participa la Campionatul Mondial de juniori si seniori, ce va avea loc pe 25 mai. Multumim Primariei Vaslui, Badotherm AMC si Pentalog pentru sprijinul acordat. Fara ajutorul lor nu am fi putut participa la competitie, a declarat Mihai Hondru, presedintele CS Liga de Est Vaslui.

Fără răspunsuri la "Cei mai buni din țară: Tezaurul de la Vaslui"